LIETUVOS GYNYBOS IR SAUGUMO PRAMONĖS ASOCIACIJA

LGSPA nariai pradėjo gaminti termovizorius dronams (Straipsnis "Verslo žiniose")

LGSPA įmonė "Vilrida" pradėjo gaminti termovizorius bepiločiams orlaiviams.

LGSPA įmonė "Vilrida" pradėjo gaminti termovizorius bepiločiams orlaiviams.

Lietuvoje pradedami gaminti termovizoriai, kurie bus naudojami bepilotėms skraidyklėms (dronams), – pirmąjį prototipą UAB "Vilrida" pateiks jau balandį, o vėliau planuoja pristatyti termovizorių produktų seriją.

Pasak Kirilo Kovbasiuko, "Vilridos" pardavimų vadybininko, visas termovizorius, įskaitant optiką, bus pagamintas įmonėje. "Veikiantį termovizoriaus prototipą jau turime, tačiau reikia kai ką patobulinti, ir per ateinančias dvi savaites jis bus parengtas bandymams. Skubame, nes kai kurie klientai jau laukia", – aiškina pardavimų vadybininkas. Skaičiuojama, kad "Vilrida" per mėnesį būtų pajėgi pagaminti apie 30 termovizorių arba 300–400 per metus. Kaip pernai skelbė Lietuvos krašto apsaugos ministerija, kariuomenės reikmėms per 3 metus planuojama įsigyti apie 300 termovizorių, kurie leistų bet kuriuo paros metu ir bet kokiu oru aptikti taikinį, esantį už pusės kilometro. Termovizoriai turėtų būti pagaminti taip, kad kariai juos galėtų naudoti ir kaip taikiklius prie ginklų, ir kaip atskirą rankinį prietaisą. Pasak p. Kovbasiuko, įmonėje pagamintus termovizorius bus galima naudoti ir kaip priedėlius – jeigu ant ginklo yra dieninė optika, bus galima uždėti termovizorinį priedėlį. Tai aktualu esant ribotam matomumui dėl rūko, miglos, dūmų, stipraus sniego ar lietaus, taip pat naktį. "Optiką mes gaminame patys. Korpusą taip pat. Patys surenkame termovizoriaus modulį ir elektroniką – viskas atliekama įmonėje", – vardija vadybininkas. Sudėtingų optinių sistemų, skirtų dirbti infraraudonųjų spindulių diapazone, gamybą, kuri apima optinių schemų projektavimą, optinių lęšių iš germanio gamybą ir optinių dangų garinimą, optinių sistemų surinkimą ir jų korpusų detalių gamybą, taip pat optinių sistemų bandymą, "Vilrida" pradėjo dar pernai. Optinių detalių gamykla veikia Šalčininkuose. Planuojama, kad "Vilrida" galės pasiūlyti visą seriją termovizorinių produktų – termovizorinį monoklį, termovizorinį dieninės optikos priedėlį ir lengvą termovizorių, montuojamą ant dronų.

Pusė skraidyklės kainos

Domantas Bručas, VšĮ Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius, sako, kad termovizorių kaina gali svyruoti nuo kelių šimtų eurų iki kelių dešimčių tūkstančių eurų, atsižvelgiant į jų parametrus. Gera įranga gali sudaryti didesnę dalį visos drono kainos. "Nežinau detalių, tačiau "Vilridos" termovizorių kaina gali siekti iki 10.000 Eur", – svarsto p. Bručas. Šiuo metu termovizorių, jo žiniomis, Lietuvoje niekas negamina. Optinių prietaisų gamyba "Vilridoje" pradėta su ES investicijomis įgyvendinus 1,7 mln. Eur projektą pagal priemonę "Invest LT-2". Iki tol pagrindinė įmonės veikla buvo didmeninė prekyba elektros technikos ir energetikos gaminiais bei apsaugos sistemomis. 2013 m. "Vilrida", kurios apyvarta nuo 2009 m. išaugo daugiau kaip 2.000% ir 2012 m. siekė 15,2 mln. Eur, pelnė VŽ metų "Gazelės" apdovanojimą.

Tapo gynybos pramonės dalimi

Praėjusių metų pabaigoje "Vilrida" tapo asocijuota Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos (LGSPA) nare. Gintario Šatkaus, LGSPA direktoriaus, teigimu, "Vilridos" gaminami termovizoriai ir kiti optiniai prietaisai bei technologijos gali būti naudojami karinėms, paieškos ir gelbėjimo operacijoms. Kai kuriais jų jau domisi Lietuvos kariuomenė ir Lietuvos specialiųjų operacijų rinktinė "Aras". Viena tokių technologijų – zondavimas lazeriu, leidžiantis aptikti optinius prietaisus iki 3 km atstumu, netgi tuomet, kai stebimas objektas yra pastate už tonuotų langų. Bepiločiai oraiviai su termovizoriais itin domintų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybą. Daugėja atvejų, kai bepiločiais į Lietuvą atskraidinama kontrabanda – krovinys numetamas Lietuvos teritorijoje, o dronas grįžta atgal. Kad būtų galima kovoti su panašiais pažeidimais, valstybės sienos apsaugai būtinos naujos technologijos. "Labai gerai, kai naujausių technologijų gali pasiūlyti vietos įmonė. Viliamės, kad buvimas asociacijoje "Vilridai" padės išplaukti į platesnius vandenis, patenkinti ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių gynybos poreikius", – pabrėžia p. Šatkus. Artimiausios parodos, kuriose šalies gynybos pramonė galės parodyti savo naujoves, – gegužę vyksianti "Balttechnika 2016" parodų ir kongresų centre "Litexpo", taip pat birželį Prancūzijoje rengiama "Eurosatory 2016".

vilrida Autorė: Rima Rutkauskaitė (Šaltinis: http://vz.lt/sektoriai/pramone/2016/03/31/pradejo-gaminti-termovizorius-dronams)

Aukštyn
Dizainas ir sprendimas - Naujasdizainas.com
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->