LIETUVOS GYNYBOS IR SAUGUMO PRAMONĖS ASOCIACIJA

Ginklų fondo restruktūrizacija: monopolis panaikintas, bet diskriminavimas išlieka

Kovo pabaigoje restruktūrizavus Lietuvos Respublikos ginklų fondą prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, panaikintas savigynai skirtų trumpavamzdžių ginklų (pistoletų) rinkos monopolis. o teisinis reglamentavimas ir leidimų išdavimo tvarka iš esmės liko tokie patys.

Monopolio panaikinimas yra gera naujiena, nes Lietuva Europos Sąjungoje buvo bene vienintelė valstybė, turėjusi monopolizuotą minėtos prekės rinką.

Tačiau, be šio pozityvaus pokyčio, bloga žinia yra ta, jog nebuvo peržiūrėtas teisinis reglamentavimas ir leidimų išdavimo tvarka, nes ir vėl buvo paliktas Lietuvoje registruotų ūkio subjektų diskriminavimas, konkrečiai – paliktas draudimas verstis A kategorijos ginklų ir jų priedėlių prekyba (ir eksportu, ir importu), jei nesi gamintojas.

Praktikoje tai reiškia, kad Lietuvos institucijų pirkimuose (ar tai darytų Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme numatyta Vyriausybės įgaliota institucija, atsakinga už tiekimą teisėsaugos institucijoms, ar Krašto apsaugos ministerija, perkanti A kategorijos ginkluotę ir priedėlius) galės dalyvauti visi Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių ūkio subjektai, išskyrus ūkio subjektus, registruotus Lietuvoje.

Taigi ribojamos Lietuvoje registruoto verslo galimybės konkuruoti su kitų šalių tiekėjais dėl Lietuvos institucijų užsakymų nacionalinės gynybos ir viešojo saugumo srityje. Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad apribojimai skatina apeiti draudimą – lietuviško kapitalo verslus registruotis užsienyje ir ten mokėti mokesčius.

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija (LGSPA) šį Lietuvos ūkio subjektų diskriminavimą akcentuoja jau ne vienus metus, labai gaila, bet tai turėsime akcentuoti ir toliau, iki jie bus panaikinti, nes tokie ribojimai nepagrįsti nei ekonomine, nei saugumo politikos logika, nei kaimynių šalių pavyzdžiais.

Kovos su COVID-19 akivaizdoje turime mokytis visi, kad tiekimo saugumas – yra ne naujas, madingas terminas, o būtinybė visiems, veikiantiems nacionalinio saugumo interesų lauke.

Komentarą parengė LGSPA valdybos pirmininkas, advokatas Vaidotas Aleksius

Aukštyn
Dizainas ir sprendimas - Naujasdizainas.com
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->