
MINŲ DIENA 2025 - apžvalga
Šiandien Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje vyko renginys „Minų diena“, kurio tikslas – pristatyti Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos kariuomenei šalies gynybos pramonės pasiekimus minų kūrimo srityje, suteikti daugiau informacijos apie šią sritį bei skatinti lietuviškos minos kūrimą.
Politiniai ir strateginiai sprendimai
Renginyje dalyvavusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė pabrėžė, kad Lietuva svarsto galimybę pasitraukti iš Otavos konvencijos, kuri riboja priešpėstines minas. Taip pat akcentuota būtinybė kurti palankesnes sąlygas gynybos pramonei ir skatinti vietinę gamybą.
Buvo išreikštas aiškus įsipareigojimas įsigyti lietuviškų minų, jei jos atitiks Lietuvos kariuomenės operacinius reikalavimus. Tai siunčia svarbų signalą šalies gynybos pramonės įmonėms – vietinė gamyba gali sulaukti realaus palaikymo ir užsakymų.
Pramonės pasiekimai ir ateities planai
Renginio metu Lietuvos gynybos pramonės įmonės demonstravo:
Įvairių tipų minas ir sprogstamuosius įtaisus;
Sprogmenis, skirtus dronams;
Granatų prototipus ir specializuotus jutiklius minoms aptikti bei aktyvuoti.
Per artimiausią mėnesį Krašto apsaugos ministerija planuoja parengti minų operacinius reikalavimus ir technines specifikacijas, o per metus tikisi iš verslo sulaukti konkrečių pasiūlymų dėl įsigijimo krašto apsaugos reikmėms.
Reguliaciniai iššūkiai ir būtini pokyčiai
Vienas didžiausių iššūkių šiame procese – Lietuvoje nėra gaminami reikalingi sprogmenys, o jų importas ir prekyba yra griežtai draudžiama. Atsižvelgiant į esamą geopolitinę situaciją ir kylančias grėsmes, tikimasi, kad šis teisinis barjeras artimiausiu metu bus peržiūrėtas ir sureguliuotas palankiai verslui.
Taip pat pažadėta įvertinti ir nustatyti proporcingus reikalavimus minų kūrimo ir gamybos procese naudojamoms dalims, atitinkamai tobulinant teisinį reguliavimą, susijusį su ginklų ir jų komponentų gamyba.
Strateginė reikšmė
Tokie renginiai kaip „Minų diena“ ne tik stiprina bendradarbiavimą tarp kariuomenės ir pramonės, bet ir skatina technologines inovacijas, kurios gali tapti neatsiejama Lietuvos gynybinės strategijos dalimi.