Skip to main content

Naujos Vyriausybės dėmesys Lietuvos gynybos ir saugumo pramonei

Patvirtintoje XIX Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės stiprinimui bei jos integracijai į globalias tiekimo grandines. Šioje programoje aiškiai apibrėžiamos prioritetinės kryptys ir tarptautinio bendradarbiavimo geografija, kurios užtikrins ilgalaikį šalies gynybos sektoriaus konkurencingumą ir inovatyvumą. Itin svarbu, kad šie siekiai būtų detaliai išplėtoti Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane, kurio patvirtinimas numatytas 2025 m. kovo 12 d.
Prioritetai Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės vystymui:

  •  Tarp svarbiausių prioritetų išskiriama nacionalinės gynybos pramonės ir technologijų plėtra bei gynybos pramonės ekosistemos formavimas rytinėje ir šiaurinėje NATO bei Europos Sąjungos (ES) erdvėje. Siekiant šių tikslų, numatytos skatinimo priemonės, kurios padės plėtoti gynybos inovacijas Lietuvos ūkio sektoriuje ir stiprinti ryšius su sąjungininkų gynybos pramone bei inovacijų infrastruktūra.
  • Lietuva aktyviai remia nacionalinių gynybos pramonės įmonių integraciją į ES ir transatlantinės gynybos pramonės rinkas. Šiam tikslui pasiekti ypatingai svarbus dalyvavimas NATO ir ES dvejopo naudojimo technologijų vystymo bei skatinimo iniciatyvose, kurios sudaro sąlygas inovacijų kūrimui ir pritaikymui tarptautiniame kontekste.
  • Vienas iš pagrindinių projektų – mažųjų modulinių reaktorių, suskystintų gamtinių dujų infrastruktūros ir ginklų sistemų įsigijimas, plėtojamas bendradarbiaujant su JAV ir ES partneriais. Šis bendradarbiavimas taip pat apima Lietuvos gynybos pramonės įtraukimą į JAV gynybos pramonės vertės grandines, suteikiant galimybes vietinėms įmonėms prisidėti prie pasaulinių tiekimo grandinių.
  • Lietuva plečia bendradarbiavimą su demokratinėmis šalimis Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, įskaitant Australiją, Japoniją, Korėjos Respubliką, Naująją Zelandiją bei Izraelį. Šis strateginis bendradarbiavimas kuria naujas galimybes Lietuvos verslui, ypač stiprinant gynybos ir saugumo ryšius su Japonija ir Pietryčių Azijos demokratijomis.
  • Strateginė partnerystė su Lenkija grindžiama 360 laipsnių principu, apimančiu gynybos ir saugumo bendradarbiavimą bei strateginių transporto ir energetikos infrastruktūros projektų plėtrą. Taip pat didelis dėmesys skiriamas bendradarbiavimui su Ukraina, stiprinant jos gynybos pramonę.
  • Siekdama pritraukti investicijas ir skatinti gynybos pramonės plėtrą, Lietuva toliau gerina sąlygas stambiems gamybiniams projektams, įskaitant „žaliųjų koridorių“ kūrimą. Be to, ypatingas dėmesys skiriamas kibernetinio saugumo ir gynybos sistemos stiprinimui, užtikrinant technologinį ir infrastruktūrinį pranašumą.

Lūkesčiai ir konkretūs darbai

Tikimasi, kad Vyriausybė imsis greitų ir veiksmingų priemonių siekiant:
  •  įdiegti „žaliuosius koridorius“ stambiems gamybiniams projektams, mažinant biurokratines kliūtis;
  •  sukurti patrauklią aplinką gynybos inovacijoms, užtikrinant šios pramonės šakos savarankiškumą;
  •  stiprinti Lietuvos įvaizdį kaip patikimos ir inovatyvios gynybos pramonės šalies.

Šios kryptys ne tik sustiprins Lietuvos gynybos pajėgumus, bet ir atvers naujų galimybių pramonės tarptautinei plėtrai, prisidės prie šalies ekonomikos augimo ir užtikrins strateginį mūsų valstybės saugumą.
Lietuvos Gynybos ir Saugmo Pramonės Asociacija (LGSPA)
Įmonės kodas 303252536
PVM kodas: LT100017471111
L. Stuokos-Gucevičiaus g. 9, Vilnius
El. paštas:
Tel.: +370 610 67667
Banko sąskaita: IBAN: LT47 7180 3000 0060 6838
Bankas: AB Šiaulių Bankas
SWIFT: CBSBLT26